GPRS internet: Co to je a jak funguje?

Gprs Internet

Co je GPRS internet

GPRS internet, zkráceně pro General Packet Radio Service, byl kdysi populární technologií pro mobilní datové připojení. Fungoval na principu paketového přenosu dat přes síť GSM, což umožňovalo stálé připojení k internetu i během telefonování. Rychlost GPRS internetu byla ve srovnání s dnešními standardy nízká, dosahovala maximálně 54 kb/s. Přesto představoval GPRS internet v době svého vzniku významný pokrok, protože umožňoval přístup k internetovým stránkám, e-mailům a dalším online službám přímo z mobilního telefonu.

Jak funguje GPRS internet

GPRS, neboli General Packet Radio Service, byla technologie, která v mobilních telefonech poprvé umožnila stálé připojení k internetu. Na rozdíl od starších technologií, kde se platilo za každou minutu připojení, GPRS umožňovalo platit za objem přenesených dat. To otevřelo dveře pro úplně nové možnosti využití mobilních telefonů.

Fungovalo to tak, že se data rozdělila na malé pakety a ty se pak odesílaly přes stávající GSM síť. Rychlost připojení ale nebyla nijak závratná, pohybovala se okolo 50 kb/s, což je srovnatelné s pomalým vytáčeným připojením. I tak to ale byla revoluce, která umožnila rozvoj mobilního internetu a aplikací, které dnes považujeme za samozřejmost.

Rychlost a latence GPRS

GPRS, neboli General Packet Radio Service, byla technologie, která přinesla datové přenosy do mobilních sítí druhé generace (2G). Ačkoliv GPRS slibovalo "vždy online" připojení a rychlejší přenosy dat než dříve dostupné technologie, jeho rychlost a latence se s dnešními standardy nedají srovnávat. Maximální teoretická rychlost stahování dat přes GPRS dosahovala 171,2 kb/s, ale v praxi se pohybovala spíše okolo 50 kb/s. Latence, tedy doba odezvy, byla dalším limitujícím faktorem, pohybující se v řádech stovek milisekund, což znemožňovalo plynulé streamování videa nebo hraní online her. Pro srovnání, dnešní 4G sítě nabízí rychlosti stahování v řádech desítek Mb/s a latenci pod 50 ms. Přesto GPRS sehrálo důležitou roli v rozvoji mobilního internetu, protože představovalo první krok k mobilnímu internetu, jak ho známe dnes.

Internet přes GPRS byl jako šnek v závodě s gepardy – pomalý, ale aspoň se hýbal.

Jan Sedlák

Použití GPRS internetu

GPRS internet, neboli General Packet Radio Service, byl kdysi revolucí v mobilním připojení. Umožňoval nepřetržité připojení k internetu a stahování dat, i když jste zrovna netelefonovali. Rychlost GPRS internetu byla sice v porovnání s dnešními technologiemi nízká, dosahovala maximálně 54 kb/s, ale i tak otevírala dveře do světa mobilního internetu. S GPRS jste mohli prohlížet webové stránky (i když v ořezané verzi), kontrolovat emaily nebo používat primitivní aplikace. Dnes už je GPRS internet na ústupu a nahrazují ho rychlejší technologie jako EDGE, 3G, 4G a 5G. Přesto hrál GPRS internet důležitou roli ve vývoji mobilního internetu a pomohl nám dostat se tam, kde jsme dnes.

Výhody GPRS internetu

GPRS internet, neboli internet přes GPRS, byl kdysi revolucí v mobilním připojení. Přestože dnes už existují mnohem rychlejší technologie, stále má svá specifická využití a pro někoho může být i dnes výhodnou volbou. Jednou z hlavních výhod GPRS internetu je jeho dostupnost. Pokrývá totiž mnohem širší území než modernější 3G nebo 4G sítě. To oceníte zejména v odlehlých oblastech, kde není signál ostatních sítí dostatečně silný. GPRS internet funguje na principu "platíte za to, co prosurfujete". To znamená, že neplatíte žádné měsíční paušály, ale pouze za data, která skutečně stáhnete. Pro občasné surfování nebo kontrolu emailů tak může být GPRS internet finančně výhodnější než datové tarify. Nesmíme zapomenout ani na jednoduchost použití. K připojení k internetu přes GPRS stačí mít telefon s podporou této technologie a SIM kartu s aktivní datovou službou. Žádná složitá konfigurace ani instalace programů není potřeba.

Nevýhody GPRS internetu

GPRS internet, i když byl ve své době revoluční, s sebou nese i řadu nevýhod. Především je jeho rychlost v porovnání s moderními technologiemi jako 3G, 4G nebo 5G velmi nízká. Stahování souborů, prohlížení webových stránek nebo streamování videa je proto pomalé a může být značně frustrující. Dalším negativem je nespolehlivost připojení. Signál GPRS je často slabý a náchylný k výpadkům, zejména v odlehlých oblastech. To může znemožnit důležité online aktivity, jako je například online bankovnictví nebo posílání e-mailů. A konečně, GPRS internet bývá poměrně drahý, a to zejména v porovnání s datovými balíčky pro modernější mobilní sítě.

Srovnání GPRS internetu s moderními technologiemi
Vlastnost GPRS 3G (UMTS) 4G (LTE)
Maximální rychlost stahování 171,2 kb/s 7,2 Mb/s 100 Mb/s
Maximální rychlost odesílání 42,8 kb/s 384 kb/s 50 Mb/s
Latence (ping) 500-1000 ms 150-300 ms 20-50 ms
Dostupnost v ČR (2023) Nízká Vysoká Velmi vysoká

Dostupnost GPRS internetu

GPRS internet byl kdysi revolucí v mobilní komunikaci a umožnil nám poprvé zažít svobodu mobilního internetu. Dnes už je tato technologie zastaralá a nahrazují ji mnohem rychlejší 3G, 4G a 5G sítě. GPRS (General Packet Radio Service) fungovalo na principu paketového přenosu dat přes síť GSM. To znamenalo, že jste mohli být připojeni k internetu a zároveň telefonovat. Rychlost připojení se však pohybovala pouze okolo 50 kb/s, což je ve srovnání s dnešními standardy velmi pomalé.

gprs internet

I přes nízkou rychlost byl GPRS internet v době svého vzniku velmi populární. Umožnil nám přístup k e-mailům, jednoduchému prohlížení webových stránek a dalším základním online službám, a to odkudkoli s pokrytím GSM signálem.

Cena GPRS internetu

Cena GPRS internetu se liší v závislosti na vašem mobilním operátorovi a datovém tarifu, který máte aktivovaný. Obecně platí, že GPRS internet se již příliš nevyužívá, jelikož byl nahrazen rychlejšími technologiemi, jako jsou EDGE, 3G, 4G a 5G. Pokud stále používáte GPRS internet, pravděpodobně platíte za objem stažených dat.

Cena za megabyte (MB) se u jednotlivých operátorů liší, ale obecně se pohybuje v řádu haléřů až korun. Někteří operátoři nabízejí balíčky dat, kde získáte určitý objem dat za pevnou cenu. To může být výhodné, pokud GPRS internet používáte pravidelně. Před výběrem datového tarifu si pečlivě prostudujte nabídky jednotlivých operátorů a zvažte své individuální potřeby.

Důležité je také zkontrolovat, zda váš telefon podporuje GPRS internet a zda máte aktivovanou správnou datovou službu u svého operátora. V případě nejasností se obraťte na zákaznickou podporu vašeho operátora, která vám s nastavením GPRS internetu ráda pomůže.

Alternativy k GPRS internetu

GPRS internet byl kdysi revolucí v mobilní komunikaci, ale dnes už je to technologie zastaralá a pomalá. Jeho rychlost stahování se pohybuje pouze okolo 50 kb/s, což je pro většinu dnešních internetových služeb, jako je streamování videa nebo online hry, naprosto nedostačující. Naštěstí existuje mnoho alternativ k GPRS internetu, které nabízejí mnohem rychlejší a stabilnější připojení. Mezi nejrozšířenější patří mobilní internet 3G a 4G/LTE. Tyto technologie umožňují surfování po internetu, sledování videí a stahování souborů mnohem rychleji než GPRS. Další možností je využití Wi-Fi sítě, která je dostupná na mnoha veřejných místech, jako jsou kavárny, restaurace nebo knihovny. Wi-Fi připojení je obvykle rychlejší a stabilnější než mobilní internet a navíc je často zdarma. Pokud potřebujete internet v místech bez pokrytí signálem, můžete využít satelitní internet. Ten je sice dražší a pomalejší než ostatní možnosti, ale poskytuje připojení i v odlehlých oblastech. Při výběru alternativy k GPRS internetu je důležité zvážit vaše potřeby a finanční možnosti.

Budoucnost GPRS internetu

Technologie GPRS, neboli General Packet Radio Service, byla kdysi revolucí v mobilním internetu. Umožnila nám poprvé zažít svobodu online světa i mimo dosah Wi-Fi sítí. Dnes už je ale GPRS technologie zastaralá a její budoucnost nejistá. S příchodem mnohem rychlejších a spolehlivějších standardů, jako je 3G, 4G a nyní i 5G, ztrácí GPRS na významu. Mnoho mobilních operátorů po celém světě již ukončilo nebo plánuje ukončit podporu GPRS sítí, aby uvolnili frekvence pro modernější technologie.

Co to znamená pro uživatele? Především to, že pokud stále spoléhají na GPRS internet, měli by zvážit přechod na novější technologii. Moderní sítě nabízejí nejen vyšší rychlost stahování a odesílání dat, ale také stabilnější připojení a lepší odezvu. To je klíčové pro sledování videí, hraní online her nebo práci na dálku.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: Technologie